یک دفاع خوب

معمولا زمانی که شما به زمان دفاع از پایان نامه خود نزدیک می شوید،همه از بایدها و نبایدهای آن می گویند.
در سراسر دنیا دانشجویان مؤظف هستند که در دوره پایان تحصیلات تکمیلی خود گزارشی از همه زحمات خود که طی ماه ها تلاش انجام گرفته است به دانشگاه ارائه دهد که این گزارش توسط داوران متخصص مورد بررسی قرار گرفته و نهایتا در مدت زمان ۳۰ تا ۴۵ دقیقه دانشجو وقت دارد تا تمامی نکات مهم پایان نامه خود را با فن سخنوری و مهارت ارائه نماید که این امر دارای اهمیت بسزایی می باشد.

زیرا نتیجه زمان ها تفحص و نگارش و تلاش دانشجو در گرو همین مدت زمان ارائه بوده که می بایست علاوه بر پیشبرد تحقیق خود آنرا به گونه ای ارائه نماید که فرآیند پژوهش و هدف و مطالب برای همگان به سادگی قابل فهم بوده و همچنین به سوالاتی که توسط داوران و یا دیگر حاضران انجام می گیرد پاسخ دقیق و مناسب دهد.

هفت نکته طلایی برای کسب موفقیت در جلسه دفاع پایان نامه

۱٫ تنظیم نکات برای ارائه در زمان محدود جلسه دفاع و در نظر گرفتن متناسب بودن حجم مطالب با زمان مشخص شده

۲٫ داشتن رویکرد روایتی و بیان فرآیند پژوهشی با عبارات و اصطلاحات اختصاصی دانشجو که این امر برای داوران جلسه دفاع بسیار حائز اهمیت می باشد.

۳٫ آشنایی با فرایندها و رویدادهای جلسه دفاع و کسب تجربه در زمینه مذکور با شرکت در جلسات دفاع سایر دوستان و دانشجویان

۴٫ پیش بینی سوالات داوران و توجه به سوالاتی که داوران در خصوص بخش های خاصی از پایان نامه دانشجویان این سوالات را تکرار نموده باشند و آماده نمودن پاسخ های دقیق.

۵٫ عدم بحث و جدل با اساتید و داوران.گاها آنها برای دریافت معلومات دانشجو سوالاتی اشتباه و یا انحرافی مطرح می نمایند که در اینصورت دانشجو می بایست با رویکرد مثبت پاسخگو باشد.

۶٫ حضور در جلسه دفاع و آماده نمودن تمامی دستگاه های مورد نیاز برای ارائه به مدت ۱ ساعت پیش از شروع جلسه.

۷٫ تقدیر و تشکر از حداقل چندنفر از اساتید و داوران حاضر در جلسه دفاع در پایان کار

بدون شک با در نظر داشتن موارد فوق و با رعایت تمامی استانداردهای مورد انتظار داوران و اساتید محترم و با تسلط کافی بر مطالب و ایجاد آمادگی های لازم پیش از جلسه دفاع میتوانید در عالی ترین سطح به بالاترین امتیاز در اتمام فرآیند پژوهشی خود دست یافته و پیروز باشید.


Rate this post

نویسنده مطلب admin


New Page 1

دوستان گرامی، به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و دورکاری کارشناسان نگاریک، پیگیری درخواست های شما از طریق تلگرام انجام خواهد شد.

دپارتمان علوم انسانی

دپارتمان فنی و مهندسی

Call Now Button