دپارتمان روانشناسی

روانشناسی به عنوان شاخه ای از علم فلسفه شناخته شده است و شامل دوره های مختلفی همچون: ساختارگرایی ، کارکردگرایی،رفتارگرایی و . . . می باشد. این رشته دارای تعداد کثیری گرایش است که هرکدام جنبه های مختلفی از زندگی،انسان،خانواده،دین،محیط،کار،هنر،شخصیت،اجتماع،سیاست،فرهنگ،تربیت،و بسیاری از جزئیات دیگر را دربرمی گیرد.

 

 تعدادی از گرایش های رشته روانشناسی که در ذیل به آنها اشاره می گردد:

 

  •  روانشناسی بالینی : شاخه ای از روانشناسی می باشد که به پیش بینی و درک و شناخت و درمان آشفتگی های رفتاری ، هیجانی، شناختی،زیست شناختی،اجتماعی،روانی و … می پردازد. اکثر فعالان رشته روانشناسی در این شاخه فعالیت داشته و با کاربرد اصول روان شناختی و ارائه مشاوره و آموزش به تشخیص و درمان مسائل عاطفی و رفتاری می پردازد.

  • روانشناسی تربیتی: این شاخه از روانشناسی به تحقیق در زمینه مسائل یادگیری و آموزشی می پردازد.

  • روانشناسی سلامت: به مطالعه فرآیندهای رفتاری و روان شناختی و نحوه تاثیر عوامل فرهنگی بر سلامت و بیماری پرداخته و اهداف آن شناخت درک عوامل زمینه ای و رفتاری و پیشگیری از بیماری ها و اثرات آنها می باشد.

  • روانشناسی آزمایشی: روش آزمایشگاهی از مهم ترین روش ها در این شاخه می باشد که به مطالعه رفتار موجود در شرایط خاص و مقایسه حالات او می پردازد و دارای دو متغیر مستقل و وابسته می باشد.

  • روانشناسی شخصیت: رفتارها،اندیشه و احساسات هر یک از انسان ها که سبک منحصر به فرد آنها را در تعامل با دنیا نشان میدهد مورد بررسی قرار داده و و با ترکیب و ادغام فرآیندها به ارائه توضیحی منسجم می پردازد.

  • روانشناسی فیزیولوژیک : این شاخه از علم سعی در پاسخگویی به نیازها و کنجکاوی های آدمی داشته و معمولا به مطالعه در رابطه با افسردگی،بی خوابی،رفتارها،هیجانات،یادگیری،حافظه،گفتار و . . . می پردازد و کالبدشکافی سیستم های عصبی و غددی و مغز،محور اصلی پژوهش های روانشناسی فیزیولوژیک می باشد.

  • روانشناسی کودک و نوجوان : به بررسی و مطالعه احساسات و رفتارهای کودکان و نوجوانان تا سنین ۱۲ سالگی می پردازد و در شرایط گوناگون و سنین متفاوت آنها را ارزیابی و مقایسه و نتایج حاصل را جهت تنظیم هیجانات، رفتار، اضطراب،ناهنجاری و تفکر آنها برآورد می نمایند.

 

گرایش ها و موضوعات زیاد دیگری هم در این رشته وجود دارد که هریک دارای ویژگی ها و حیطه ی مخصوص به خود می باشند.

SPSS از جمله پرکاربردترین نرم افزارهای موجود در رشته روانشناسی و زیرشاخه های آن است.

 

محققان توانا و مجرب گروه تخصصی فرداد با انجام کلیه امور پژوهشی،تحقیقاتی،پروپوزال،پایان نامه،مقاله و سایر موارد مورد نیاز تحصیلاتی در زمینه کلیه گرایش ها،شاخه ها و موضوعات روانشناسی میتوانند شما را در ادامه تحصیل و کسب اطلاعات و آگاهی و فنون تخصصی هدایت نمایند و کلیه مشاوره های اولیه بصورت رایگان انجام شده و کارشناسان با برگزاری کنفرانس دانشجویان با اساتید،آنها را در این امر یاری می رسانند.

 

یک روانشناس خوب روانشناسی است که بتواند مباحث تئوری را به عمل و کاربرد تبدیل کند.

 


4 (80%) 1 vote

نویسنده مطلب admin